• בני גלזר

הייטק בנגב

פארק גב ים נגב

אילוסטרציה פארק גב ים
אילוסטרציה פארק גב ים

הפארק משתרע על כ-93 דונם ומתוכננים בו 23 בנינים, בשטח כולל של 190,000 מטרים רבועים. בהקמת הפארק שותפים חברת גב ים - 56%; אוניברסיטת בן-גוריון בנגב - 11%; עיריית באר שבע - 11%; וחברת KUD ומשקיעי חוץ - 22%.

בניין ראשון בפארק, בן 17,500 מ"ר, אוכלס לראשונה ביוני 2013, הבניין השני אוכלס בסוף שנת 2014 והבניין השלישי אוכלס במאי 2018. בניינים 4 ו 5 נמצאים בתחילת תהליך הבנייה וצפי לאכלוס 2020-2021 לקראת פתיחת קריית התקשוב. על פי הערכות עם פתיחת הבניין השלישי התפוסה הכוללת בפארק עומדת על כ75%.

דיירי הפארק


בפארק כ-2,200 עובדים. המעסיקים המובילים: חברת Dell-EMC 250 עובדים, AUDIOCODES – 100, Wix – 70 וב wework כ- 500 עמדות עבודה.


חברות רבות רואות צורך בלתקוע יתד בבאר שבע ולשם כך מחזיקות עמדת עבודה ב wework: משרד עורכי דין FBC&co, Brooks-Kert, Experis (Manpower HiTech), תעשיה אווירית, PWC, קלי ביטוח, רפאל, Nisha Pro, Taboola, CyberGym ועוד'.

רפאל ו-IBM הכריזו על פתיחת משרדים בפארק בשנה הקרובה.

חברת פאייפל סגרה את המשרד בבאר שבע והעבירה את העובדים למטה בתל אביב.


חממות טכנולוגיות

חממת אינקוביט יזמות טכנולוגית, הנתמכת על ידי אלביט מערכות חלק מתכנית החממות הטכנולוגיות של לשכת המדען הראשי.

חממת JVP Cyber Labs אינקובטור עסקי בתחום הסייבר של JVP (Jerusalem Venture Partners). JVP Cyber Labs מחזיקה גם בתואר של האקזיט הראשון של באר שבע מכירת CyActive ל PayPal בכ-60 מיליון דולר.

חממת CDI Negev (Center for Digital Innovation) – מרכז חדשנות דיגיטלית בשיתוף אוניברסיטת בן גוריון ויזמים פרטיים המתמחה בתחום הבריאות הדיגיטלית (Digital Health).


הייטק בנגב במספרים
הייטק בנגב במספרים

באר שבע – בירת הסייבר

בשנת 2014 הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו על באר שבע כבירת הסייבר.

מערך הסייבר הלאומי (איחוד של הרשות הלאומית להגנת סייבר ומטה הסייבר הלאומי) אשר מוביל את מאמצי ההגנה בשטח כנגד תקיפות סייבר על המשק האזרחי, מנחה את גופי תשתיות המדינה הקריטיות, את המגזרים החיוניים במשק ופעלה לקידום העלאת העמידות בכלל המרחב האזרחי.

בבאר שבע פועל CERT-IL "מתאמ" (מרכז תיאום אירועי אבטחת מידע) - מרכז לטיפול באירועי סייבר ואבטחת מידע במגזר האזרחי בישראל. "מתאמ" הוא גוף מקצועי בלתי תלוי המספק כתובת עבור גורמים בארץ ובעולם לדיווח על אירועים הנוגעים לרשת האינטרנט בישראל. "מתאמ" אמון על תיאום בין הגורמים השונים במהלך התמודדות ותגובה לאירועי אבטחה, על פעילות פרו-אקטיבית טרם התרחשותם, ועל שיתוף מידע והסברה לציבור בנושאי אבטחת מידע ופרטיות.

בפארק פועלות מספר חברות סייבר וכוללות סטרטאפים לפני ואחרי גיוס הון, שלוחות של חברות וחברות עולמיות.

לאחרונה עבר מרכז המצוינות למחקר סייבר (CCOE) של חברת IBM אשר פעל בתחומי האוניברסיטה אל הפארק. במרכז המצוינות מתבצעים מחקרים הממוקדים בהיבטים שונים של אבטחת מידע בשיתוף חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון, לקוחות החברה וגופים שונים בתעשיית הסייבר הישראלית.

כפי שהוזכר, JVP Cyber Labs הינו אינקובטור עסקי בתחום הסייבר ופועלים בו כיום 6 חברות בתחומים שונים.

משרדי הכלכלה והאוצר יצאו בקול קורא להפעלת מעבדה לחדשנות סייבר פיננסית (FINTECH). "המעבדה תחזק את חוסנה של המערכת הפיננסית הישראלית על-ידי הגברת נגישותה לחדשנות טכנולוגית (פינטק), תעודד צמיחה ותחרות בשוק הפיננסי המקומי. חיזוק הפינטק והסייבר בישראל תביא להגדלת ההשקעות הזרות בישראל, ותבסס את באר שבע כבירת סייבר ברמה הלאומית והבינלאומית. תקציב המעבדה למשך 3 שנים הקרובות יעמוד על 15 מיליון שקלים". תפעול המעבדה יתבצע בידי תאגיד טכנולוגי בעל תשתית טכנולוגית, ידע ומומחיות ייחודיים בארץ או בחו"ל בתחום מחשוב ותשתיות בתחומי הפיננסים והסייבר. בנוסף יידרש שותף מתחום הפיננסים שיעניק לחברות מעבדה את הגישה לנתונים פיננסיים, צרכים, מוצרים ותהליכים.


עוד בתחום

עמותת TECH 7

קהילת Tech7 הינה קהילת הטכנולוגיה והיזמות של באר-שבע והדרום שהוקמה בינואר 2015 על ידי מספר נציגים מובילים מפארק ההייטק, סטודנטים ויזמים מקומיים. הקהילה הוקמה מתוך הרצון לקדם ולחזק את קהילת ההייטק במטרופולין באר שבע ולמצב את כל האזור כמוביל טכנולוגי ברמה הבינלאומית. כיום מונה הקהילה מעל ל-14,000 חברים ויותר מ-185 סטארט-אפים ופועלת למען חיזוק הפעילות הטכנולוגית הדרומית ומיצובה של באר שבע כאחת מערי הסטארט-אפ המובילות בעולם.

ב2017 הפכה TECH 7 לעמותה.


תחרות SILICON NEGEV

תחרות הסטארט-אפים ביוזמת קהילת הטכנולוגיה והיזמות של באר-שבע והדרום Tech7 ועמותת מט״ע (מרכז טכנולוגיות עתידיות), אליה יכול להגיש מועמדות כל מיזם טכנולוגי הממוקם בנגב. מטרת התחרות היא לחשוף את פעילות הסטרטאפים הענפה בדרום, כמו כן לחשוף את הסטרטאפים לאפשרויות מעניינות. התחרות נועדה לעודד יזמים שפועלים בנגב או למען הנגב ולהגביר את המודעות לפריחת הסצנה הטכנולוגית בדרום.

הפרס לזוכה בתחרות עומד על השקעה של עד 500,000 מיליון שקל. התחרות החלה בשנת 2017 ועד כה נערכו שני סבבים (2017 ו 2018).

הייטק מחוץ לבאר שבע

למרות שבאר שבע מרכזת את מרבית הפעילות בתחום קיימת גם פעילות במספר מוקדים נוספים.

ירוחם

מרכז MindCet - מרכז לחדשנות ולפיתוח טכנולוגיות בחינוך מייסודו של המרכז לטכנולוגיה חינוכית – מטח. מטרת המרכז לרתום את תרבות הסטארטאפ והחדשנות הישראלית לשדה המעשה החינוכי. המרכז מפעיל תוכניות מחקר ותוכנית מאיץ. סביב המרכז הוקם האב לחברות בתחום ה EdTech, במקום פועלות מספר חברות בתחום.

בימים אלה מתחילה בניה של מבנה הייטק נוסף שיפעל בצמוד למבנה הקיים, ויציע מרחבי עבודה נוספים. המבנה החדש שמוקם על ידי MindCET בתרומת מורט מנדל יהפוך להיות יחד עם המבנה הקיים לפארק הED Tech הראשון בישראל.

חברת Cambium - החברה מובילה פרוייקטי פיתוח בטכנולוגיות חדישות בהיקפים גדולים, בתחומי טכנולוגיות המידע, האינטרנט, והמובייל. החברה מעסיקה 30 אנשי צוות ומספקת מגוון שירותי פיתוח תוכנה לחברות וארגונים, מחברות שיווק דרך ארגוני מדיה גדולים ועד לחברות סטארט-אפ. קמביום נוסדה בשנת 2010 בירוחם ע"י דוד ושירה זלצר וירון שיינמן. החברה מביאה רוח חלוצית בתחומים רבים. כלל העובדים תושבי ירוחם והסביבה.


שדרות

בשדרות פועל כבר מזה שנים רבות מרכז פיתוח של AMDOCS ומעסיק כ-400 עובדים.

חברת ZUTACORE – סטארטאפ בתחום קירור מערכות בדגש על מיחשוב. החברה מפתחת מוצר חדשני אשר יקטין את נפח מערכות הקירור במחשבים וחדרי שרתים ואת הוצאות האנרגיה הנלוות. החברה מעסיקה כ-12 עובדים והשלימה עד כה שני סבבי גיוס.

פעילויות נוספות באזור

המדגרה – מאיץ טכנולוגי בקיבוץ רביבים - הוקם במטרה לשמש מאיץ עבור חברות סטארטאפ שיעברו לקיבוץ לתקופה של עד חצי שנה. לאחר מחזור אחד שונה הקונספט וכיום המדגרה פועלת בעיקר בתחום ה-UX.

חממה טכנולוגית SouthUp - מטרת החממה היא לפתח ולקדם את התנאים החברתיים והכלכליים באזור עוטף עזה, על ידי איתור וגיוס חברות סטארט-אפ, טיפוחן והפיכתן לחברות. SouthUp מפעילה האב בקיבוץ נירים ממנו פועלות מספר חברות סטארטאפ.

70 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

בני גלזר 058-450.42.55

© כל הזכויות שמורות לבני גלזר | ראיה לטווח ארוך

עוצב ונבנה ע"י: Wix Monster