• בני גלזר

תרבות עסקית בנגב


היסטוריה

במשך עשרות שנים אופיינה התרבות העסקית בנגב כשילוב של משפחתיות (חמולות) ועסקנות פוליטית. עסקים עשו עסקים רק עם חברות שהכירו היכרות אישית והייתה להם שייכות תרבותית משותפת. יחד עם זאת חברות רבות ראו בעסקים באזור המרכז כמודל לחיקוי ובמקרים רבים בחרו לעבוד עם נותני שירות מאזור המרכז במטרה להידמות ל"גדולים".

יחד עם זאת התגבשו להם מרכזי כוח שריכזו סביבם את הקהילה העסקית באזור הדרום. מרכזים אלו כללו את סניפי הליכוד בערים ועיירות, את לשכת המסחר והתעשייה וארגונים נוספים ששימשו בעיקר כחלוקת תפקידים בין מקורבים.

הקרבה בין מעגלים עסקיים למעגלים פוליטיים הובילה במקרים רבים לתוצאות של שחיתות שלטונית שבהרבה ישובים תוצאותיה היו בורות תקציביים שהובילו לפיזור רשויות ומינוי ועדה קרואה במספר רב של ערים ועיירות בנגב.

הרשויות האזוריות המורכבות בעיקר מקיבוצים ומושבים פעלו כבועה במרחב ללא כל שייכות עסקית כלכלית למרחב. חברות קיבוציות ועסקיות אחרות השתמשו תמיד בשירותים של חברות מאזור המרכז.

שינוי מגמה

בעשור האחרון ניכרת מגמה שינוי. ברשויות רבות קם דור חדש שבחר בהתנהגות אחרת ובמנהל תקין, קמו חברות עסקיות חדשות שהביאו עימם תרבות עסקית אחרת. גם בחברות ותיקות רבות נכנס הדור השני ושלישי והכניסו רוח אחרת במפרשי החברות.

עדיין במקרים רבים קיימת תחושת השייכות שדוגמא לה ניתן לראות בכמות הספונסרים ומפרסמים שיש להפועל באר שבע מאז זכייתה באליפות הראשונה ברצף שלושת האליפויות. עסקים שאין להם שום תמורה מפרסום על מסכי ענק במגרש רצים ומפרסמים, שחקני הכדורגל הפכו ליחצנים של עסקים רבים וכולם חפצים בתמונה עם שחקן.

"לא רוצים באר שבע בבאר שבע, רוצים תל אביב בבאר שבע"

המשפט הזה מאפיין בצורה הטובה ביותר את השינוי שחל בתרבות העסקית, רוצים שינוי, רוצים להיות כמו בעיר הגדולה ולקבל את השירות של העיר הגדולה. אל מול פיתוח מואץ בתחום נותני השירותים בתחומים רבים נשארו למעשה שני מגזרים עם תדמית שלילית וזיקה עזה לעסקנות, ראית חשבון ועריכת דין.

כלל החברות הציבוריות והקיבוציות במרחב הדרום עובדות עם משרדי ראיית חשבון ועריכת דין מאזור המרכז, כמו כן מרבית המועצות.

עסקים מרחוק

עסקים מרחוק הייתה תוכנית של משרד הכלכלה אשר הושקע בשנת 2008 במטרה לסייע לעסקים בדרום בעזרת יועצים מקצועיים בתחומים שונים מאזור המרכז. התוכנית שהונדסה ונבנתה ע"י שלוחות המשרד בדרום המחישה למעשה את התרבות והחשיבה העסקית על נותני השירותים השונים בדרום.

24 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

בני גלזר 058-450.42.55

© כל הזכויות שמורות לבני גלזר | ראיה לטווח ארוך

עוצב ונבנה ע"י: Wix Monster