• בני גלזר

5 אתגרים לעבודה מהבית בעידן כלכלת <-2-> מטרים

כחלק מכלכלת <-2-> המטרים ומגבלות המגיפה העבודה מהבית הפכה להוות צורת העבודה החדשה למרבית העובדים במשק.

במחקר שפורסם בגלובס ב20.05.2020, לאחר שהמשק חזר לשגרה החדשה כחלק מכלכלת <-2-> מטרים דווח: "נכון לזמן עריכת הסקר (בין ה-13 ל-17 במאי) עבדו מהבית 42.5% מהעובדים במשק ו-53.6% מהעובדים בענפי ההייטק. כדי להבין עד כמה הנתון חריג יש להשוותו לנתונים לפני משבר הקורונה - אז עמד שיעור העובדים מהבית על 1.4% בלבד מכלל העובדים במשק ו-2.2% מהעובדים בהייטק".

עבודה בימי קורונה | ניתוח | גלובס 20.05.2020

סקר שנערך בקרב מנהלות משאבי אנוש בתעשייה ופורסם בדה מרקר ב09.07.2020 מציג: "במשרד אנשים יעשו פעולות שדורשות שיתוף פעולה, ובבית את שאר המשימות"חברות רבות משנות וחושבות מחדש על עתיד העבודה במשרד והעברת העובדים לעבודה מהבית. חברת לייבפרסון הודיעה שאחרי שהתברר כי תפוקת העובדים נשמרה במהלך העבודה מהבית בתקופת הסגר, מעבירה החברה 1,300 עובדים ברחבי העולם לעבודה מרחוק - לפחות עד שיימצא חיסון.


בעוד עבור עובדים ישנן יתרונות רבים לעבודה מהבית: אין צורך להתנייד ולעמוד בפקקים או בתחבורה ציבורית, זמני עבודה גמישים יותר ואין צורך להתלבש עדיין ישנם אתגרים לא קטנים לעבודה מהבית עבור העובד.

5 אתגרים לעבודה מהבית

מחקר שנערך ע"י Clutch בקרב עובדים מציג את חמשת האתגרים לעבודה מהבית

1. עבודת צוות ותקשורת עם קולגות

2. הפרעות

3. קביעת שיגרת עבודה ועמידה בה

4. סיום העבודה בסוף היום

5. תחושת בידוד וניתוק


1. עבודת צוות ותקשורת עם קולגות

בעוד ובעבר הייתה לעובדים האפשרות לדלג לשולחן או משרד של עובד אחר לשאול שאלה מהירה או להיפגש פנים מול פנים לדון בפרוייקט, כיום אנו נאלצים לסמוך על אימיילים, הודעות, שיחות וידאו ושיתוף מסמכים.


פתרון: שמירת קשר קרוב עם העובדים

בכדי לשמור על שיתופי הפעולה בתוך החברה בין העובדים בזמן שכולם עובדים בנפרד בצורה הטובה ביותר חשוב להיות בקשר בין אישי (פנים מול פנים) עם העמיתים והעובדים.

שיחת וידאו יומית יכולה לעזור לכלל העובדים להרגיש בקשר ולראות שכולם מסונכרנים. ניתן לנצל את השיחה עבור סיכום היום שהיה ומה צפוי, משימות חשובות ואתגרים וכדומה.


ישנם מגוון רחב מאוד של כלים שניתן לבחור מבינם לביצוע שיחות וידאו. כולנו מכירים את זום (ZOOM) שהפכה להיות שם נרדף לשיחות וידאו קבוצתיות, אך ניתן לעשות שימוש גם בכלי של מיקרוסופט Microsoft Teams, או Skype, או בכלי החדש מבית Google – Meet, גם ווטסאפ שהשיקה לאחרונה אפשרות שיחות ועידה של 6-12 אנשים (תלוי בגרסה) יכולה לשמש כפתרון.


לכל כלי יש את היתרונות והחסרונות שלו ומומלץ לכל עסק לבחון את הכלים העדיפים להם וכמובן ניתן לעשות שילוב בין כלים שונים למטרות שונות.


2. הפרעות

הפרעות מהוות את אחד האתגרים הגדולים ביותר עבור העובד מהבית. אותם בני זוג, ילדים, שותפים לדירה ובעלי חיים שבדר"כ נשמח לבלות יותר זמן איתם מהווים במקרים רבים את מקור ההפרעה העיקרי. הפרעות אלו גורמות לניתוק חוט המחשבה, פגיעה ברצף העשייה והיצירתיות ועוד.


פתרון: הגדירו גבולות

בכדי לעזור לכם לעמוד במשימות שלכם מומלץ לקבוע גבולות ברורים עם אלו איתם את חולקים את מקום המגורים. אם אתם הורים מומלץ לתכנן ולחלק את המענה לצרכי הילדים בין בני הזוג ולהגדיר לילדים את המשמעות של הורה שעובד מהבית ("אולי אני בבית אבל אני עובד"). לשותפים לדירה מומלץ לשבת ולדבר ולהגדיר את התקופה החדשה וההתנהלות בדירה. בנוסף יש רבים המשתמשים במוזיקת רקע בכדי למנוע הפרעות של רעשים חיצוניים אשר פוגעים בריכוז.


3. קביעת שיגרת עבודה ועמידה בה

בלי לוח הזמנים המובנה של הליכה לעבודה בזמנים קבועים כניסה לקצב קבוע היא קשה מאוד עבור מרבית העובדים.


פתרון: בנה את היום שלך

למרות שאנחנו לא יכולים לשלוט בכל מה שקורה בסביבה שלנו ישנם דרכים ליצירת איזון בין עבודה לחיים כאשר עובדים מהבית. מספר טיפים: צרו פינת/חדר עבודה מוגדרת, קחו הפסקות במהלך היום, הגדירו שעות ליום העבודה שלכם, אלו רק חלק ממגוון אסטרטגיות לעבודה מהבית.


4. סיום העבודה בסוף היום

מבלי הצורך לצאת מהמשרד בסיום יום העבודה במקרים רבים אנחנו מוצאים את עצמנו ממשיכים לעבוד ללא סוף ומשלבים את החיים שלנו בתוך יום עבודה ארוך מאוד מעבר למה שצריך או נדרש מאיתנו.


פתרון: הגדירו את שעת סיום יום העבודה והתעלמו מהודעות עבודה בלילה

חשוב מאוד לתת לעצמנו זמן רגיעה ולאפשר לנו לתחזק חיים אישיים מחוץ לעבודה אפילו כאשר הם מתרחשים באותו מקום. תכננו לכם שעת סיום עבודה לכל יום (בעדיפות שעה קבועה אחידה), כמובן קחו בחשבון שינויים שיתכן ויקרו עקב מקרים או בעיות דחופות.


אם אתם מקבלים מיילים והודעות הקשורות לעבודה בשעות שהגדרתם לעצמכם כזמן פרטי השתדלו להימנע מלהגיב להם (כמובן תלוי במקרה וסוג העבודה). לעיתים יש צורך גם לתקשר לצד השני שיום העבודה שלכם הסתיים ותחזרו אליהם ביום העבודה הבא.


5. תחושת בידוד וניתוק

עבודה מהבית משמעותה היא מרחק מעמיתים, לקוחות ואנשים בכלל. הדינמיקה הזאת יכולה ליצור אצל רבים תחושת בדידות וניתוק מהעולם החיצון.


פתרון: הישארו בקשר עם קולגות וחברים

יצירת פעולות חֲבֵרוּת בימים אלו חשובה ביותר לשמירת מורל ומוטיבציה. שיחות וידאו יומיות בין עובדי הצוות או חברה שומרות על הקשר בין אנשים. ניתן גם לעודד פעילות הפסקה משותפות כגון, הפסק קפה וירטואלית משותפת, אימונים כושר ועוד. חברות רבות מאמצות פתרון של "שעת חברה" אונליין המשותפת לכלל עובדי החברה.

לסיכום, העבודה מהבית היא כאן להישאר כחלק מכלכלת <-2-> מטרים וחשוב שגם העובדים וגם המעסיקים יעשו את ההתאמות וימצאו את הדרך הטובה ביותר עבורם לעבודה מהבית. זוהי תקופה שליצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסה יש משמעות רבה וניתן לשלב את העובדים בחשיבה יצירתית כיצד לעבוד מהבית ולתת מענה לצרכים השונים.


"מי שמביט החוצה, חולם – מי שמביט פנימה, מתעורר" (קארל יונג)

16 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול